A VLC az egyik legnépszerűbb (nem csak) videó lejátszó, viszont a népszerűsége ellenére sok funkciója rejtve marad. Most megnézzük a legjobbakat, amelyeket viszonylag sokan nem ismernek.
Youtube videó lejátszása
Másold ki a Youtube videó linkjét, majd válts át a VLC ablakára és nyomd meg a Ctrl + V-t.
Képek megnyitása
A VLC gond nélkül megnyitja az ismert kép formátumokat (jpg, png, stb.).
Lejátszási lista
Több videót néznél meg sorban? Akkor: Nézet > Lejátszólista. Egyszerűen csak húzd a listába a videókat (vagy hangokat).
Videó konvertálás
Nem csak lejátszani, hanem konvertálni is tud. Média > Átalakítás/Mentés. Add hozzá a videót a gombra kattintva, vagy egyszerűen csak húzd a listába, majd kattints az Átalakítás/Mentés gombra. A profilban vannak a lehetséges formátumok. Add meg a célfájlt, ami az a konvertált videó lesz, majd Indítás.
Videó és hanghatások
Nem vagy elégedett a képpel vagy a hanggal? Könnyen segíthetsz rajta: Eszközök > Hatások és szűrők
A hanghatások lapon a hang módosításához engedélyezni kell. A beállításban vannak előre megadott hatások. Ha például kellene az extra basszus, akkor a "Teljes basszus" megér egy próbát.
A videóhatások lapon értelemszerűen a videó módosítható.
Podcast feliratkozások
Bár a videózás az úr, azért elég sok podcast is létezik (a podcast hangfelvétel). Rengeteg podcast rendelkezik RSS-sel, amellyel könnyedén követhetők az újdonságok (ez ugyanaz mint a Youtube feliratkozás). A VLC képes egyetlen helyen kezelni a feliratkozásokat.
Nézet > Lejátszólista > Internet > Podcast-okra állva megjelenik egy + jel, arra kattintva hozzáadható a podcast RSS. Hozzáadás után megjelenik bal oldalon.
Rádió
Természetesen rádió is hallgatható a VLC-ben.
Nézet > Lejátszólista > Internet > lcecast Radio Directory
Magyar rádiók is vannak, fellelhetők az olyan ismertek is, mint a Kossuth Rádió (jobbra fent van a kereső).
Zene
Nem csak videó, hanem hang, zene lejátszására is használható, bár ez bizonyára mindenki számára nyilvánvaló. Az olyan ismert formátumok, mint a wav, mp3 mellett a veszteségmentes formátumok, mint pl. a flac sem jelent neki problémát!
Videók vízjelezése
Nyiss meg egy videót > Eszközök > Hatások és szűrők > Átfedés > Logó hozzáadása > tallózd be a logót, vízjelet > állítsd be a helyzetét (fent, balra értékekkel) > átlátszatlanság is beállítható
Ugyanitt egyszerű szöveget is hozzáadhatsz. Ezzel persze nem kerül a videó, fentebb a konvertálásnál részletezett módon mentsd el (az aktuális videót válaszd ki).
Lejátszás tömörített fájlokból
Ha tömörítve van egy videó, akkor nem szükséges kitömöríteni, a tömörített fájlt megnyitva lejátssza a VLC (legtöbbször).
Kép lopása videóból
A Shift + S kombóval készíthetsz pillanatképet, amit a VLC képként elment. Hogy hova? Azt beállíthatod: eszközök > beállítások > videó > Videó plllanatképek > Könyvtár
Lejátszás folytatása
A VLC képes folytatni a lejátszást ahol abbahagyta. Amikor érzékeli, hogy egy korábban lejátszott videó került megnyitásra, akkor rákérdez mit tegyen. Sajnos szimplán a lejátszás gombra kattintva nem folytatja a lejátszást (mint például a PotPlayer), muszáj megnyitni a videót.
Felhasználói felület váltása
Nem mindenkinek, de azért soknak fontos egy program megjelenése és lássuk be, a VLC alapértelmezett felülete finoman szólva is idejétmúlt. De ezen könnyen lehet segíteni további skinek (felhasználói felületek) letöltésével. A hivatalos forrás a VLC weboldalán található meg, rákeresve arra, hogy "VLC" skin még több található. Ha vlt formátumban van, akkor azt megnyitva a VLC elvégzi a skin beállítását automatikusan.
Kiegészítők
Hiányolsz valamit? Nézz körül a kiegészítők oldalán.